7 najważniejszych alertów Google, które musisz skonfigurować już teraz

Najlepsze narzędzie do walki z lękiem przed przegapieniem.

Spośród wszystkich produktów Google Alerty Google są być może jedną z najmniej znanych, ale z pewnością jedną z najpotężniejszych. Wykorzystuje ona niekończące się przeszukiwanie sieci przez Google – wykonywane w celu zasilenia wyszukiwarki – ale oznacza terminy w momencie ich indeksowania, a nie wtedy, gdy użytkownik zaczyna ich szukać. Pomyśl o tym, że wyniki Google same przychodzą do Ciebie.

Zamiast codziennie przeszukiwać sieć, aby sprawdzić, czy np. Twój ulubiony zespół koncertuje lub czy pojawiły się nowe plotki o kolejnym telefonie iPhone, możesz spokojnie czekać, aż te informacje trafią prosto do Twojej skrzynki odbiorczej.

Jak skonfigurować Alerty Google

Konfigurowanie Alertów Google jest łatwe i proste. Z komputera lub urządzenia mobilnego przejdź na stronę Alertów Google i zaloguj się na swoje konto Google, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Wpisz wyszukiwaną frazę lub słowa, które chcesz śledzić, w polu Utwórz alert o… u góry ekranu. Zwróć uwagę, że możesz tu użyć standardowych operatorów wyszukiwania, takich samych, jakich używasz podczas wyszukiwania w Google – cudzysłów wokół frazy spowoduje, że zostanie ona dokładnie dopasowana; symbol plusa przed frazą sprawi, że wyszukiwanie zawsze będzie obejmowało to słowo, a symbol minusa przed słowem spowoduje, że Google zwróci wyniki, które go nie zawierają. Tak więc wpisanie „delfiny -Miami” spowoduje wyświetlenie wyników dotyczących ssaków wodnych, ale nie drużyny piłkarskiej, na przykład.

W miarę wpisywania pojawiają się przykładowe wyniki, dzięki czemu wiadomo, czy trzeba jeszcze doprecyzować wyszukiwanie. Po wybraniu odpowiedniego alertu wybierz opcję Pokaż opcje. W tym miejscu możesz zdecydować, jak często mają być wyświetlane alerty i czy chcesz zobaczyć wszystkie wyniki dla Twojego zapytania, czy tylko te najbardziej istotne. Ta ostatnia opcja bierze pod uwagę kilka czynników, m.in. stronę, na której alert został opublikowany, oraz liczbę kliknięć. Ta opcja jest znacznie bardziej przydatna, jeśli szukasz czegoś, co zwraca wiele trafień.

Kiedy będziesz zadowolony, wybierz opcję Utwórz alert, a wyniki zaczną przychodzić do Twojej skrzynki odbiorczej tak często, jak zechcesz (po ich znalezieniu, raz dziennie lub raz w tygodniu). Po utworzeniu alertów możesz przejść na stronę Alerty Google, aby je zmodyfikować lub usunąć.

Aby znaleźć właściwą równowagę między przytłoczeniem wynikami a nieotrzymywaniem ich wcale, może być potrzebne trochę prób i błędów, ale szybko powinieneś zorientować się, jak szczegółowe muszą być Twoje wyszukiwane hasła i jak często chcesz otrzymywać różne Alerty Google.

1. Ważne tematy wiadomości

Alerty Google są idealne do śledzenia wiadomości, zwłaszcza tych, które nieczęsto trafiają na pierwsze strony gazet. Może interesują Cię wykopaliska archeologiczne w jednej części świata, konkretny rodzaj sztuki lub pewien trend w modzie – Alerty Google mogą dostarczyć Ci artykuły na te tematy.

2. Twoje ulubione zespoły, programy i autorzy

W dzisiejszych czasach jest tyle muzyki do słuchania, że zbyt łatwo przegapić nowy album lub trasę koncertową zespołu, który bardzo Ci się podobał kilka lat temu – ale Alerty Google mogą informować Cię o każdym nowym wydarzeniu. Ale to nie tylko artyści muzyczni – możesz na przykład sprawdzać nowe sezony swojego ulubionego serialu na Netfliksie lub nowe książki ulubionych autorów. Niezależnie od tego, jaki rodzaj treści kulturalnych Cię interesuje, Alerty Google mogą Ci je dostarczyć.

3. Uważaj na plagiaty

Jeśli Ty lub firma, w której pracujesz, zajmujecie się pisaniem tekstów, Alerty Google to fantastyczny sposób na skanowanie sieci w poszukiwaniu plagiatów. Możesz w prosty sposób upewnić się, że nikt inny nie podszywa się pod Twoją pracę, nie zapożycza Twoich stałych zwrotów lub nie próbuje się pod Ciebie podszywać – utwórz alerty, używając swojego imienia i nazwiska, tytułów swoich artykułów lub jakiegoś tekstu z ich wnętrza, aby wyłapać plagiat (lub odkryć, kto cytuje Twoje treści).

4. Sprawdzaj wzmianki o firmie

To jest związane z pracą, ale nadal jest interesujące – możesz używać Alertów Google do monitorowania tego, co inni ludzie mówią o Twojej firmie w sieci, dobrego lub złego. Alerty Google są również przydatne do śledzenia wiadomości branżowych, a jeśli Twój pracodawca jest znaną firmą w wybranej przez Ciebie branży, powinieneś otrzymywać wiele wyników wyszukiwania. Jeśli nie chcesz otrzymywać powiadomień o wzmiankach o Twojej firmie w Internecie, możesz wpisać swoje imię i nazwisko (jest to jeden z alertów zalecanych przez samo Google). Może się to wydawać nieco egoistycznym posunięciem, ale przynajmniej będziesz wiedział, czy inni ludzie mówią o Tobie (a może natkniesz się też na inne osoby o Twoim nazwisku).

5. Twoje dane osobowe

Czy Twój adres pocztowy lub adres e-mail wyciekł do sieci? Prosty Alert Google może Ci to powiedzieć. Pamiętaj, że nikt inny nie może zobaczyć tych alertów, więc Twoja prywatność nie jest tu zagrożona. Jeśli okaże się, że Twój adres e-mail jest dostępny dla wszystkich, być może padłeś ofiarą włamania lub znalazłeś się na liście w katalogu online – niezależnie od kontekstu, Alerty Google pomogą Ci szybko podjąć odpowiednie działania.

6. Obserwuj ludzi

Kto Cię interesuje? Niezależnie od tego, czy jest to Twój dawno niewidziany brat, konkretny polityk, celebryta czy gwiazda sportu, Alerty Google dostarczą Ci wiadomości o tej osobie prosto do Twojej skrzynki odbiorczej. W przypadku najpopularniejszych wyszukiwań możesz być zmuszony zmniejszyć częstotliwość powiadomień i korzystać z opcji Tylko najlepsze wyniki, ale to rozwiązanie sprawdza się także w przypadku wyszukiwań, które nie zwracają wielu wyników – jeśli ktoś nagle znów stanie się znany publicznie, dowiesz się o tym pierwszy.

7. Wiadomości lokalne

Zakończymy tak jak zaczęliśmy, czyli wiadomościami – obszarem, w którym Alerty Google mogą być prawdopodobnie najbardziej przydatne. W niektórych częściach świata znalezienie wiadomości o swoim rodzinnym mieście nie zawsze jest łatwe, ale szybkie Alerty Google mogą w tym pomóc – jeśli w Twojej okolicy wydarzy się coś ważnego, dowiesz się o tym. Jeśli mieszkasz w miejscu, o którym dużo się mówi, możesz bardziej sprecyzować słowa kluczowe (na przykład szukając wiadomości o transporcie lub przestępczości).

Dodaj komentarz

Previous post Eksperymentalny samolot elektryczny NASA może wzbić się w niebo jeszcze w tym roku
Next post Dlaczego FDA w końcu zatwierdziła prezerwatywę do seksu analnego
Inne blogi:
11. Info24
13. Jola
15. Korona
16. Kraina
17. Kraj
18. Kuba
19. Latek
21. Ludzie
23. Media
24. Melka
25. Mirek
28. News24
29. Normal